Команда iCherga не стоїть на місці. Ми активно працювали та осмислювали проблеми автомийного бізнесу і наш цикл статей хочемо розпочати саме з них, щоб надалі висвітлити шляхи їх вирішення та відобразити ефективну модель співпраці у майбутньому.
Додаток та CRM iCherga спочатку замислювалися як проста та зручна система онлайн-запису на автомийки з доступом 24/7. Ідея полягала в тому, щоб надавати користувачам перевірені дані щодо послуг та графіку роботи автомийок з можливістю записатися на них. Але на той момент команда не мала точного розуміння всіх операційних процесів на мийній станції, тому ми не усвідомлювали всю складність цього бізнесу. Ось основні з них:
Погодні умови:
- завантаження мийки у високий та низький сезони;
- залежність від опадів: у дощові дні кількість бажаючих помити машину прагне нуля.
Персонал на станції та інші складнощі:
- підбір, навчання та утримання персоналу;
- надмірне навантаження на менеджерів автомийки і як наслідок -залежність бізнесу від управлінців;
- проблеми з роботою над відносинами з клієнтом. Мова про журнал записів та інші інструменти;
- відсутність зручних профільних ЦРМ для мийок на ринку, а також небажання адміністраторів вчитися працювати з цим;
- проблеми зі стандартизацією послуг. небажання приведення до єдиних класів за європейським зразком, а також інертність менеджерів у цьому питанні;
- різний час обслуговування автомобілів (залежить від ступеня забрудненості та досвіду мийника);
- наявність груп клієнтів з умовною характеристикою – «перфекціоніст» та «собачник»;
- досвід у послугах підвищеної складності. Наприклад, якщо у клієнта нова машина чи після малярських робіт;
- втрата доходу через «ліві» замовлення, в яких беруть участь і самі мийники, і адміністратори;
- «дідівщина» та кумівство в колективі. Мийники-новачки отримують складні та малооплачувані замовлення, а вигідніша робота дістається старшим зміни;
- небажання виконувати миття за протоколами. В результаті - порвані килимки, поламані шторки та інші аксесуари авто клієнта.
Дирекція та власники «мийного» бізнесу:
- складнощі із запуском автомийки на першому етапі з підготовкою документів (земельні питання, підключення до комунікацій, виконання норм СЕС України та інші дозволи);
- конкуренція з альтернативними мийками за типом самообслуговування або wash-хабів, яких поки що немає в Україні;
- втрата контролю над процесами через безладдя в операційній діяльності;
- страх за розкриття фінансових показників, баз клієнтів;
- втома власників від хаосу операційної діяльності;
- туманні перспективи мийного бізнесу як самостійної одиниці, а не додаткового сервісу на СТО, АЗС та в автосалонах.
- ризик втратити суттєву частину доходу від миття через високі витрати на управлінський персонал (власники автомийок вибирають між високою платою за ефективних менеджерів або економією за рахунок власних зусиль в операційних процесах).
Є ще безліч проблем, коли автомийний бізнес тільки на етапі розвитку. Загалом, усі глобальні труднощі ми проаналізували і вже є напрацювання щодо їх вирішення. Тому ми фактично «заглянули» у найближче десятиліття, змоделювавши ринок автомийок у найближчому десятилітті.
Перелічені проблеми дають зрозуміти, як виглядають щоденні процеси на типовій мийці. Наша команда у постійному пошуку актуального погляду на кожен із пунктів, щоб відповісти на головні питання: як оптимізувати та автоматизувати бізнес-процеси на автомобільному мийці?
У цій статті зібрано об'ємний аналіз. У планах створити розділи, щоб структурувати інформацію на нашому сайті в статті, блоги та інші форми для обговорень. Якщо викладене мною у листі буде прийнято партнерами з інтересом – я з величезним задоволенням продовжу розміщувати результати роздумів на перераховані проблеми у вигляді окремих матеріалів на сайті www.icherga.com та у телеграм-каналі iCherga: iCherga_Channel, будь ласка, підписуйтесь!
Додам, що цей лист – початок циклу матеріалів про тенденції в автомийному бізнесі. Йдеться, зокрема, про своє бачення та коментарі власників автомийок-партнерів iCherga. Основні теми: підвищення прибутковості у бізнесі, оптимальний формат боротьби за стабільний та зростаючий заробіток.
На YouTube можна побачити багато цікавих відео про мережеві мийки в Німеччині:
Best CarWASH: Автомойка в Германии.;
Mr. Wash: Mr. Wash Nuremberg [Germany] [1080p HD].
Після перегляду постає питання: чому десь це можливо, а в нас в Україні немає таких «монстрів» мийного бізнесу? Невже у нашій країні немає для цього можливостей? При тому що середній чек на автомийці в Німеччині та Україні – однаковий (Додаток №1).
Напрошується висновок про «замкнене коло» такого бізнесу України. Мова про приказку «Ми бідні, бо дурні, а дурні – бо бідні». Невже це справді так?
А справа зовсім не в менталітеті країни, а в умовах роботи економіки України, де немає адекватного банківського кредитування, зате існують проблеми із законним та конкретним отриманням в оренду чи власність земельних ділянок. Аукціонів на землю – немає.
Без кредитів бізнес неможливо масштабувати: це біда малого та середнього бізнесу в Україні. Погляньмо на залежність економічного зростання від розмірів внутрішнього ринку. Глобально вітчизняний бізнес не має шансів обігнати Німеччину. Без залучення кредитів ми маємо лише два шляхи: ICO або залучення партнерів з більш розвинених регіонів в автомийному бізнесі. Для цього, безумовно, стане в нагоді прозорий облік від iCherga. Система може відображати дані щоденної операційної діяльності протягом півроку. Така інформація може стати в нагоді для демонстрації потенційним інвесторам (наприклад, тим самим партнерам з Німеччини) та для внутрішньої роботи.
Лист адресований, насамперед, власникам автомийок, для яких цей бізнес – якщо не перший і основний зараз, то буде таким згодом або, як мінімум, перейде в розряд стабільного без головного болю та боротьби за виживання. І, звичайно, йдеться про тих, хто втомився від хаосу операційної діяльності та замислюється про технологічне майбутнє, а також бачить свій розвиток на цьому ринку у найближчі 10-15 років.
Далі я розповім, які проблеми ми можемо разом вирішити, як цілісна команда з єдиною концепцією та внутрішнім статутом на цьому ринку. А також – яких результатів досягти. Це в тому числі:
• спільна автоматизація виробничих процесів та адміністрування;
• прозорий управлінський облік, оплата через смартфон за допомогою банківських карток або токенів, залучення «дешевих грошей»;
• замовлення автоматичного обладнання за розробленими нами технічними завданнями, розробка хімії з урахуванням жорсткості води та інших місцевих умов;
• можливе партнерство з виробниками гуми та спільне зберігання у регіонах.
Відзначу без зайвого пафосу – насамперед, слід розпочати з формування віри у самих себе та своєї ролі у цьому бізнесі. Це можна зробити вже зараз. Настав час переформатувати ринок під себе!
Додаток №1
Порівняння цін на комплекси автомобільного миття в Німеччині та Україні